Filmy prl, młodzież

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje prl, młodzież. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Zbliża się kres "komuny" w Polsce. Krzysztof zostaje wyrzucony ze szkoły za kolportaż ulotek. Trafia do nowego liceum, do klasy IVa. Tworzy zgraną paczkę kumpli, młodych gniewnych, zaangażowanych w polityczną działalność, zakładają teatr polityczny. Za kilka miesięcy matura - egzamin dojrzałości. Czy go zdadzą?
Oficjalnie to autokarowa "wycieczka młodzieżowa" do Bułgarii, a w rzeczywistości jadą starsi panowie, stateczni dyrektorzy, którzy młodość już tylko wspominają. Do pierwszych, zabawnych perturbacji dochodzi już na przejściu granicznym. Kiedy docierają do celu, czyli do obozu młodzieżowego, okazuje się, że panowie w garniturach, tak jak inni, muszą spać w namiotach. Niezrażeni korzystają z przewidzianych atrakcji, uczestniczą w obozowych zawodach i zwyciężają w większości konkurencji. Zabawa trwa…
W okresie "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie dostali Żytniej" film Henryka Kluby do scenariusza Wiesława Dymnego nie mógł się ukazać i został tzw. "półkownikiem". A nie mógł z prostej przyczyny - pokazywał bowiem zachowania młodzieży, które, według propagandy PRL, w Polsce nie występowały. I tak - do miasteczka terroryzowanego przez bandę motocyklistów przyjeżdża młody dziennikarz, Tadeusz Rusin, który chce tą całą sytuację opisać. Już pierwszego dnia styka się z motocyklistami stając w obronie bitego przez nich chłopaka, ale sam również obrywa. Z pomocą przychodzi mu... Katarzyna - siostrzenica proboszcza i biegła w judo dziewczyna, która pomoże mu także zdobyć zaufanie bandy, niezbędne do napisania dobrego reportażu.


Film opowiada o pewnej grupie młodzieży, która stara się żyć i bawić pomimo trudności, jakie sprawia im otaczający ich świat. Często pochodzą z biednych rodzin. Nie pracują, bo nie mogą albo nie chcą. Czas spędzają na spotkaniach z przyjaciółmi i szlajaniu się po mieście.

Uwertura

6,9
„Uwertura” w ironiczny sposób pokazuje proces rekrutacji poborowych. Widzimy wszystkie poszczególne etapy – od szczegółowego badania lekarskiego, na rozmowie z wysoko postawionymi wojskowymi kończąc.
Etiuda dokumentalna wychwalająca socjalizm (de facto komunizm), a krytykująca kapitalizm.
Twórcy filmu Aleksander Minkowski i Andrzej Kostenko ukazują życie i problemy młodej generacji ludzi podczas pierwszych lat w Polsce Ludowej. W czasach, w których nic nie było ani łatwe ani proste.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…